1
/
of
1
3rd Grade Math Workbook Multiplication and Division: Grade 3, Grade 4, Test Prep, Word Problems
3rd Grade Math Workbook Multiplication and Division: Grade 3, Grade 4, Test Prep, Word Problems
No reviews
Regular price
$6.95 USD
Regular price
Sale price
$6.95 USD
Unit price
/
per
Shipping calculated at checkout.
1608 in stock
ISBN: 195236812X
EAN: 9781952368127
Pages: 110
Couldn't load pickup availability
Multiplication workbook for kids ages 8-10 helps to start learning multi-digit multiplication and division:
- each page is filled with hands-on activities and tasks with easy-to-follow explanations and works great as a 3rd grade summer workbook;
- with 120+ pages of practice, your child will develop math confidence using one of the best workbooks for 3rd graders while also having fun with mazes and logic puzzles;
- carefully designed by elementary school teachers to complement math workbooks grade 3 and math workbooks grade 4, multiplication flash cards for 3rd grade, division flash cards, to provide a positive learning experience.
The grade 3 math workbook comes with:
- practicing multi-digit multiplication and division;
- mastering word problems;
- developing critical thinking skills with CogAT test prep;
- a bonus maze section to encourage and engage children as they build skills progressively;
- easy-to-follow explanations and the answer key;
- large size - 8.5" x 11".
It will work great as a 2nd grade math workbook to challenge students. It's perfect as a 3rd grade workbook or a complement to multiplication flash cards for 3rd grade. It also might work as a 4th grade workbook for review or complement multiplication flash cards for 4th grade. The multiplication workbook might be helpful as a workbook for 5th graders for struggling students.
Share

Our Best sellers
-
Frozen River: A GMA Book Club Pick: A Novel
Vendor:Knopf Doubleday Publishing GroupRegular price $13.95 USDRegular priceUnit price / per$18.00 USDSale price $13.95 USDSold out -
The Housemaid Is Watching
Vendor:Poisoned Pen PressRegular price $13.95 USDRegular priceUnit price / per$17.99 USDSale price $13.95 USDSale -
SaleNightingale
Vendor:St. Martin's GriffinRegular price $13.95 USDRegular priceUnit price / per$17.99 USDSale price $13.95 USDSale -
You Are a Badass(r): How to Stop Doubting Your Greatness and Start Living an Awesome Life
Vendor:Running Press AdultRegular price $11.95 USDRegular priceUnit price / per$17.00 USDSale price $11.95 USDSale